کد اقتصادی

هر شرکت بعد از ثبت تا دو ماه وقت دارد تا کد اقتصادی دریافت کند. شرکت ها برای گرفتن کارت بازرگانی و گواهی ارزش افزوده به کد اقتصادی نیاز دارند.
همچنین کد اقتصادی برای شرکت هایی که می خواهند در مناقصه ها و مزایده ها شرکت کنند لازم است.
از دیگر کارکردهای کد اقتصادی می توان به مواقعی که شرکت می خواهد با اشخاص حقوقی و حقیقی قرارداد ببندد اشاره کرد.
همچنین در مواردی که شرکت نیازمند است اظهارنامه عملکرد سالیانه و فصلی ارزش افزوده را ارائه دهد کد اقتصادی می تواند یاری گر باشد.
ضرورت اخذ کد اقتصادی:
اخذ کد اقتصادی یکی از مهمترین وظایف و تکالیف تجار، شرکت ها و موسسات است. چرا که در هنگام انعقاد قرارداد های مهم تجاری و کاری، اخذ کارت بازرگانی، رتبه بندی شرکت، اخذ گرید، شرکت در مناقصات و برخی رقابت های شغلی و حرفه ای و همچنین شاید از همه این موارد مهم تر در هنگام تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی، داشتن کد اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
کد اقتصادی چیست؟
کد اقتصادی ، شماره ای ۱۲ رقمی است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا یا ارائه خدمات می پردازند اختصاص داده می شود.
کد اقتصادی جهت شناسایی شخص، شرکت یا موسسه در واحد مالیاتی استفاده می شود و تمامی شرکت های ثبت شده، ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند.
هر شرکت یا موسسه بعد از اینکه به ثبت رسید و آگهی تاسیس آن در روزنامه رسمی منتشر گردید، باید حداکثر ظرف مدت ۲ ماه در اداره مالیات حوزه ای که به آدرس شرکت یا موسسه مرتبط است، تشکیل پرونده داده و نسبت به اخذ کد اقتصادی اقدام نماید.
مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی شرکت ها:
• تصویر برابر اصل شناسنامه و کارت ملی تمامی شرکا و سهامداران شرکت
• گواهی امضای دارندگان حق امضا مجاز شرکت خطاب به اداره مالیات
• یک نسخه تکمیل شده از دفترچه تقاضای اخذ کد اقتصادی مودیان حقوقی
• تصویر برابر با اصل اجاره نامه کد رهگیری دار و هولوگرام دار محل شرکت
• تصویر برابر اصل کلیه مدارک ثبتی شرکت اعم از اساسنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، صورت جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورت جلسه هیات مدیره شرکت، روزنامه رسمیثبت تاسیس شرکت و روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت
مراحل اخذ کد اقتصادی:
• تکمیل مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی
• مراجعه به اداره مالیاتی
• بررسی مدارک و مراجعه به قسمت مستغلات
• قرار گرفتن در نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات به جهت راستی آزمایی
• پاسخ اداره مستغلات به قسمت تشکیل پرونده
• مرحله پایانی و تخصیص کد اقتصادی
پس از اتمام تمامی مراحل گفته شده، کد اقتصادی ۱۲ رقمی که کدی انحصاری می باشد، از سوی اداره مالیات به شرکت متقاضی اخذ کد اقتصادی اختصاص داده می شود.
مهمترین دلایل اخذ کد اقتصادی
• صدور فاکتور رسمی
• اخذ کارت بازرگانی
• رتبه بندی و اخذ گرید
• دریافت گواهی ارزش افزوده
• امکان ارسال اظهارنامه مالیاتی
• شرکت در مناقصه ها و مزایده ها
• انعقاد قرارداد با شرکت های دولتی
• امکان برخورداری از معافیت های مالیاتی
• انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی حرفه ای
در چه مواردی نیازی به اخذ کد اقتصادی وجود ندارد؟
۱) مساجد، تکایا و حسینه ها
۲) اشخاص حقیقی دارای فعالیت های هنری از قبیل فیلم سازی و فعالیت های مرتبط مانند طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه کتاب، گرافیک، ویراستاری و نویسندگی
مزایای اخذ کد اقتصادی شرکت :

1) کسب مجوز های لازم جهت فعالیت های تجاری
2) جلوگیری از رقابت های ناسالم یکی از مزایای این کار محسوب می شود
3) پرداخت حقوق حقه دولت در قالب مالیات
اشخاص مشمول اخذ شماره اقتصادی
تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی که مشغول به امر واردات و صادرات محصولات، تولید محصول، توزیع هر نوع کالا و کارهای خدماتی و یا مونتاژ هستند،
همینطور تمامی اشخاص حقیقی که دارای پروانه کسب یا کار ازمراجع ذیربط هستند و یا دارای محلی برای فعالیت تجاری خود هستند، از جمله اشخاصی هستند که ملزم به اخذ شماره اقتصادی می باشند.
با اخذ کد اقتصادی سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند دفاتر قانونی، صورت حسابها و فاکتورهای صادر شده را راحت تر بررسی کند.
کلیه اشخصاص حقیقی و حقوقی که موفق به اخذ کد اقتصادی شده اند، موظف هستند هرگونه تغییرات از جمله تغییر نام، تغییر نشانی، تغییر شغل، انحلال و دیگر موارد را حسب مورد، حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ تغییرات ذکر شده به حوزه مالیاتی اعلام نمایند در غیر این صورت مسئولیت عدم اطلاع رسانی، به عهده صاحبان مشاغل که کد اقتصادی دارند می باشد .
اشخاص حقوقی و حقیقی تا پایان مهلت تعیین شده جهت اخذ کد اقتصادی و همچنین تشکیل پرونده مالیاتی در صورتی که نیاز به کد اقتصادی داشتند، می توانند حسب مورد از شناسه ملی و شماره ملی به عنوان کد اقتصادی استفاده نمایند . درج کردن کد اقتصادی در کلیه اسناد و مدارک فروش، قراردادها، فاکتور ها و صورتحساب ها
در زمان فروش کالا یا خدمات الزامی می باشد. در صورت درج نشدن کد اقتصادی فروشنده و خریدار در صورتحساب طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیاتی مستقیم و تبصره ۲ آن صادر کننده ی صورتحساب متضامناً مسئول خواهد بود .
نحوه درخواست جهت اخذ کد اقتصادی
مامورین مالیاتی با بررسی شرایط معین شده در اطلاعیه ی منتشر شده در روزنامه های کثیر الانتشار و دستور العمل اجرایی ماده ی 85 قانون، وصول برخی از درآمدهای دولت و مصارف آن در موارد معین شده ، در صورت داشتن شرایط ، فرم اطلاعات هویتی جهت اخذ کد اقتصادی را کپی می گیرد و قسمت مربوط به خود را با درج و پیوست یک قطعه عکس بر روی فرم هویتی با سایر مدارک به حوزه مالیاتی مربوطه تحویل می نماید و یک رسید دریافت می کند . پس از رسیدگی حوزه ، در صورتی که مدارک ناقص باشد، شماره اقتصادی داده نمی شود و همچنین مدارک و فیش بانکی مسترد نخواهد شد . در باره ی اشخاص حقوقی نیز مانند اشخاص حقیقی عمل می شود با این تفاوت که در صورت داشتن مغایرت یا تغیر باید فرم تغییرات اطلاعات هویتی مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی نیز از طرف متقاضی تکمیل گردد.
یکی از مزایای اخذ کد اقتصادی برای امور مهم تجاری است، این امور مهم عبارت است از:
 اخذ کارت بازرگانی
 صدور فاکتور
 شرکت در مزایده ها
 شرکت در مناقصات
 افتتاح حساب در بانک
 اخذ قرارداد با شرکت های دولتی
چطور با اخذ کد اقتصادی از تخفیفات مالیاتی بهره مند می شویم؟
بر اساس ماده ی 105 قوانین در سازمان مالیاتی کشور “درآمد شرکت هاو درآمد ناشی از فعالیت هاي انتفاعی سایر اشخاص حقوقی ازمنابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود , پس از وضع زیان هاي (هزینه ها) حاصل از منابع غیرمعاف و کسر معافیت هاي مقرر به استثناي مواردي که طبق مقررات این قانون داراي نرخ جداگانه اي می باشد , مشمول مالیات حداکثر به نرخ بیست و پنج درصد ( 25 % ) خواهند بود. ”
ماده 105 طبق مصوبه اخیر مجلس چنانچه شرکتها مراحل اخذ کد اقتصادی را انجام ندهند و کد اقتصادی را دریافت ننمایند از معافیت های مالیاتی قید شده در ماده فوق بی بهره خواهند بود.
مراحل اخذ کد اقتصادی

۱- تکمیل مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی

برای اخذ کد اقتصادی مدارکی که در توضیحات قبلی ذکر نمودیم را بصورت کامل در ۲ نسخه تهیه نمایید که یکی از این نسخه‌ها را باید به قسمت تشکیل پرونده کد اقتصادی در ادارات مالیاتی تحویل دهید و نسخه دوم را نیز باید به قسمت مستغلات اداره مالیاتی تحویل دهید

۲- مراجعه به اداره مالیات

پس از تکمیل تمام مدارک لازم باید به اداره مالیاتی که با توجه به مرکز اصلی شرکت تعیین می‌شود مراجعه نمایید و این نکته مهم را در نظر بگیرید که با توجه به رویه‌ای که چند وقتی هست در ادارات مالیاتی تهران مرسوم شده، برای تشکیل پرونده مالیاتی شرکت‌ها به جهت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی، حضور شخص مدیرعامل و یا یکی از دارندگان امضاء مجاز شرکت الزامی است و حضور وکیل (چه وکیل مدنی و چه وکیل دادگستری) در این مرحله پذیرفتنی نیست.

۳- بررسی مدارک و مراجعه به قسمت مستغلات

پس از آنکه اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی نمودید، کارشناس اداره امور مالیاتی برگه معرفی نامه به شما ارائه می‌نماید تا با این برگه به قسمت مستغلات اداره مالیاتی مراجعه نمایید و با تشکیل پرونده مربوطه در این قسمت وارد فاز بعدی می‌شوید.

نکته مهم: دقت کنید تشکیل پرونده در قسمت مالیات برای این منظور است که اداره مالیات بتواند از ملک محل شرکت، مالیات بر اجاره دریافت نماید

۴- قرار گرفتن در نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات به جهت راستی آزمایی

پس از آنکه در قسمت مستغلات، پرونده مالیاتی را تشکیل بدهید در نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات قرار می‌گیرید.

در این زمان کارشناس از سوی اداره مالیات به محل شرکت شما اعزام می‌گردد (معمولاً بصورت سرزده و بدون هماهنگی قبلی) تا از محل شرکت شما بازدید نماید.

در واقع کارشناس نسب به وجود واقعی شرکت شما در آدرس رسمی شرکت راستی آزمایی میکند و گزارش بازدید خود را بصورت مکتوب به اداره مالیات تحویل می‌دهد.

۵- پاسخ اداره مستغلات به قسمت تشکیل پرونده

در پاسخ به نامه قسمت تشکیل پرونده مالیاتی، قسمت مستغلات نامه‌ای مکتوب ارائه می‌نماید مبنی بر اینکه از محل شرکت مربوطه بازدید به عمل آمده و راستی آزمایی صورت گرفته است.

در نتیجه تخصیص کد اقتصادی به شرکت مربوطه بلامانع است (البته اگر واقعاً بلامانع باشد، وگرنه اعلام می‌نماید که شرکت در محل مذکور وجود خارجی ندارد که در اینصورت آغاز مشکلات بعدی برای شرکت متقاضی اخذ کد اقتصادی خواهد بود).

۶- مرحله پایانی و تخصیص کد اقتصادی

پس از اتمام موفقیت آمیز مراحل پیش گفته، کد اقتصادی ۱۲ رقمی که کدی انحصاری است، از سوی اداره مالیات به شرکت متقاضی اخذ کد اقتصادی اختصاص داده می‌شود.

نکته: چنانچه در مورد انجام هر یک از مراحل پیش گفته دچار مشکلی شده‌اید و یا تصمیم به اخذ کد اقتصادی دارید و در این زمینه نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، حتماً با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

۱) شرکت شما هنگامی که تصمیم به انعقاد قراردادهای پر منفعت با شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ دارد، از سوی این شرکت‌ها و سازمان‌ها حتماً با درخواست ارائه کد اقتصادی مواجه می‌شود.
چنانچه نخواهید یا نتوانید این کد را ارائه دهید، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پر منفعت محروم می‌شوید و طبیعتاً با توجه به بازار پر رقابت امروزه، رقبای شما به راحتی جای شما را می گیرند و این فرصت سوزی‌ها گاهاً جبران ناپذیر است.

۲) فلسفه وجودی اکثر غریب به اتفاق شرکت‌ها، حضور فعال و رقابت در کسب و کارهای مختلف است و یکی از مهمترین میدان‌های رقابت، حضور در مناقصات و مزایده‌ها است.
برای حضور موفق در بسیاری از پر سودترین مناقصات و مزایده‌ها، داشتن گرید و رتبه بندی شرکت است.
یعنی شرکت شما از سوی دستگاه مناقصه گذار یا برگزار کننده مزایده تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت است که دارای گرید باشد.
قبل از آن برای اینکه بتوانید برای رتبه بندی و اخذ گرید شرکت خود اقدام نمایید، لازم است که برای شرکت خود حتما کد اقتصادی دریافت کرده باشید.

۳) در بسیاری از موارد تجار و شرکت‌ها برای انجام امور حرفه‌ای و همچنین برای کسب درآمد و سود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی هستند.
۴) شاید بتوان گفت مهمترین دلیل اخذ کد اقتصادی دوری از مشکلات، جرایم و گرفتاری‌های مالیاتی است!

زیرا همانطور که میدانید طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می‌پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود، بتواند از برخی معافیت‌های قانونی مالیاتی نیز بهره‌مند گردد.

یکی از مهمترین این وظایف و تکالیف مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق مقررات قانونی در موعد مقرر است.

در حال حاضر برای ارسال اظهارنامه مالیاتی هر سال، حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است پایان خردادماه سال بعدی و حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است پایان تیر ماه سال بعدی است.

برای ارسال اظهارنامه مالیاتی یکی از ضروری‌ترین و مهمترین اطلاعاتی که در سامانه اداره مالیات و در فرم‌های مربوطه باید وارد نمایید تا بتوانید با موفقیت اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید ارائه کد اقتصادی است.

اگر این کد را نداشته باشید نمی‌توانید اظهارنامه را ارسال کنید و در نتیجه ضمن اینکه از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند نمی‌شوید، به احتمال بسیار زیاد مالیات شما بصورت علی الراس محاسبه می‌شود که ممکن است بسیار بیشتر از مقدار واقعی مالیاتی باشد که در اصل باید می‌پرداختید.
مهمترین دلایل اخذ کد اقتصادی

۱) صدور فاکتور رسمی

۲) اخذ کارت بازرگانی

۳) رتبه بندی و اخذ گرید

۴) دریافت گواهی ارزش افزوده

۴) امکان ارسال اظهارنامه مالیاتی

۵) شرکت در مناقصات و مزایده‌ها

۶) انعقاد قرارداد با شرکت‌های دولتی

۷) امکان برخورداری از معافیت‌های مالیاتی

۸) انعقاد قرارداد با شرکت‌های خصوصی حرفه‌ای
چرا باید کد اقتصادی بگیریم؟
همان‌طور که گفتیم بر اساس قانون تجارت اخذ شناسه اقتصادی پیش‌نیاز شروع هرگونه فعالیت اقتصادی قانونی در ایران است. کد اقتصادی به انگلیسی همان Economic Code است ولی این عبارت یک اصطلاح شناخته شده و بین‌المللی نیست و ممکن است در نظام‌های مختلف اقتصادی در سایر کشورها کاربرد دیگری داشته باشد. مرجع صادرکننده کد اقتصادی اداره دارایی است. شرکت‌ها حداکثر دو ماه پس از ثبت شرکت خود فرصت دارند تا با ارائه مدارک خود به اداره دارایی پرونده دریافت کد اقتصادی شرکت خود را در این اداره به جریان بیندازند.
شاید سوال شما این باشد که کد اقتصادی چه کاربردی دارد؟ به طور خلاصه می‌توان گفت این کد لازمه اصلی آغاز به کار اقتصادی شرکت شماست.
دریافت کارت بازرگانی ،حضور در مناقصه‌ها و مزایده‌ها ، صدور فاکتور ، بازکردن حساب بانکی و ارزی برای شرکت و عقد قرارداد حقوقی با سایر شرکت‌ها و موسسات منوط به داشتن این کد است. به طور کلی می‌توان گفت این کد شناسه‌ای اختصاصی برای شما در اداره دارایی است. رسیدگی به دفاتر پلمپ ، فاکتورها ، صورت حساب‌های شرکت ، مالیات و معافیت‌های مالیاتی در اداره دارایی با این کد انجام می‌شود.

اگر کد اقتصادی نگیریم چه می‌شود؟
نگرفتن کد اقتصادی مشمول جریمه می‌شود. شما ممکن است در فرایند اخذ این کد به دلایل مختلف دچار مشکل شوید یعنی به هر دلیلی اعم از نقص مدارک یا دلایلی از این دست دریافت کد شما به تعویق بیفتد. در این شرایط شما اجازه فعالیت ندارید و در صورت شروع به فعالیت اقتصادی مشمول جرائمی که در قانون مشخص شده است می‌شوید.
خوب است بدانید در هر مرحله از دریافت شناسه اقتصادی که به مشکل برخوردید می‌توانید با ثبت موج نو  02143372 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.